סר ארתור גילברט

סר ארתור גילברט נולד בלונדון להוריו בלה ואליעזר ברנשטיין שחיו בראשון-לציון והמתועדים באלבום המשפחות. גדל בשכונת גולדרס גרין בצפון לונדון שבה הייתה אוכלוסייה יהודית גדולה. משנישא בשנת 1934 לרוזלינד גילברט, מעצבת אופנה, אימץ לעצמו את שם משפחתה. השניים הקימו עסק משגשג של שמלות ערב ובתוך חמש-עשרה שנים צברו הון רב.

בשנת 1949 עברה משפחת גילברט להתגורר בלוס אנג'לס, קליפורניה. כאן פנה ארתור גילברט אל האספנות ואל הנדבנות והחל להעניק כספים לגופים ציבוריים שונים בארצות-הברית ובישראל. בין השאר, הקים את מרכז המוזיקה בלוס אנג'לס, כיהן כיו"ר הקרן של הטכניון האמריקאי, ויחד עם רעייתו תרמו לבניית מעונות לסטודנטים לזכר הספורטאים הישראלים שנרצחו באולימפיאדת מינכן בשנת 1972. בשנותיו המאוחרות היה סר ארתור גילברט מעורב בהקמת הבניין לתלמידי חו"ל באוניברסיטה העברית בירושלים (כילד, בשנת 1925, הגיע עם הוריו לחנוכת האוניברסיטה העברית על הר הצופים).

גולת הכותרת של פעילותו הפילונטרופית הייתה הענקת אוסף חפצי הזהב והכסף שלו, שהוערך ביותר ממאתיים מיליון דולר, כמתנת המילניום לבריטניה. אוסף זה של האומנות הדקורטיבית, נחשב לגדול ביותר בעולם ומוצג בלונדון. על תרומת כל חפצי האומנות הללו, קיבל ארתור גילברט את התואר "Sir" מידי מלכת בריטניה.

בשנת 2000 נוצר קשר בין סר ארתור גילברט לבין מוזאון ראשון-לציון ו"אלבום המשפחות" הממוחשב זכה מידיו למענק כספי נדיב שאיפשר את פיתוחו הנרחב.

סר ארתור גילברט נפטר בשנת 2001 בארצות-הברית.